IDentity

r. Emília Ondriašová|Slovenská republika|2016|1h

Krátke dokumentárne videoportréty predstavujú queer IDentity trochu inak; optikou kamery, ktorá v nás hľadá odpoveď na otázku: Kým alebo čím sme okrem toho, že sme LGBTI? Webseriál o inakosti odvracia pozornosť od sexuálnej orientácie či rodovej identity, a radšej ju upriamuje na komplexnosť a rôznorodosť našich existencií. Projekt vznikol s vidinou búrania stereotypného nazerania na predstaviteľov LGBTI komunity, ktorých identitu – verte či nie – tvorí omnoho viac než tento akronym.

ID#0: trailer, Emília Ondriašová & Maňo Vredík, Jana Hirnerová, 2015, 1´
Videoportréty o inakosti, ale inak. Fialový nosorožec miesto dúhového jednorožca. Náš krátky ilustrovaný príbeh vzniku identity človeka je analógiou otázky: Kým alebo čím som okrem toho, že som LGBTI?

ID#1: spisovateľka, Emília Ondriašová & Adriana Pirošková, 2016, 4´, Emília Ondriašová

IDNTT, 1. diel: ID#1 je bisexuálka, úspešná spisovateľka, sťahujúca sa z jedného mesta do druhého, ktorá počas svojej púte zakúsila ľahkosť slávy, ako aj samotu klimatizovaných izieb v blázinci, kde sa okná jednoducho neotvárajú...

ID#2: programátor, Emília Ondriašová & Adriana Pirošková, 2016, 8´, Emília Ondriašová

IDNTT, 2. diel: ID#2 je brazílsky programátor oplývajúci „sassy-ghetto-black-bitch“ humorom, ktorý sa po štúdiu vo Francúzsku rozhodol zakotviť na Slovensku. Jeho hlboko veriaca matka a otec, príslušník armády, sa do dnešného dňa pomaly zmierujú s tým, že ich syn je srdcom tanečník, dizajnér a... gej.

ID#3: tanečníčka, Emília Ondriašová & Adriana Pirošková, 2016, 3´
IDNTT, 3. diel: ID#3 založila na Slovensku prvú tanečnú školu v štýle burlesque. Denne inšpiruje desiatky žien, no sebavedomie na pódiu musí hľadať každý raz znovu. Napriek všetkému, čo sa v jej živote trbliece, má totiž pocit, že ju definuje hlavne to, čo nevie.

ID#4: DJka, Emília Ondriašová, 2016, 8´
IDNTT, 4. diel: ID#4 je jeden z najpopulárnejších slovenských DJ-ov. Talentovaný muž, rovnako však aj veľmi nadaná žena – to je Matia/”B-Complexka“, ktorá len jednoducho chce robiť hudbu. A prípadne si tu a tam zapózovať v svadobných šatách, či spraviť kinky akciu.

ID#5: vinárka, muzikantka, farmárka, Emília Ondriašová, 2016, 7´
IDNTT, 5. diel: ID#5 – rodená Bratislavčanka, ktorá bola v meste ozaj šťastná – nachádza zmysel svojej práce až na farme zdedenej po predkoch. Ako renesančný človek mnohých darov sa vždy pustí do viacerých vecí. Na dne síl potom preklína svoju povahu a sľubuje si, že nabudúce sa už zameria len na jedno.

ID#6: divadelný režisér, Emília Ondriašová, 2016. 26

Tento film nemá naplánované žiadne premietania.